Luin keväällä jutun, missä matkaa tehtiin päivän ajan bloggaajan kanssa. Juttu oli sen verran erilainen ja mielenkiintoinen poiketen muista matkajutuista, että ajattelin tekeväni sellaisen joltain reissulta. Se harmittaa, etten laittanut juttua muistiin ja en löydä sitä enää. Etsiessäni kyseistä juttua, löysin Ainoastaan 2015 kirjoitetun jutun, mihin oli linkattuna muidenkin päivä bloggaajana juttuja: London and Beyon-päivä matkabloggaajan kanssa.
Muuten, jos muistat tuon jutun, voistiko vinkata! No päätin toteuttaa saman jutun Riikan matkaltamme. Tervetuloa siis haahuilemaan päiväksi kanssani Riikaan ja Jurmalaan.

8.30 Herätys herätys on jo aamu!
Herääminen lomalla on mennyt aina vaan myöhäisemmäksi. Ehkä osasyy tämän aamuiseen myöhäiseen heräämiseen on siinä, että jouduimme yöllä ottamaan ilmastoinnin pois päältä sen pitäessä hirveää meteliä. Melkoisen hikiseksi muodostui yö. Onneksi ikkunoista pienoiset tuulahdukset toivat hiukan viilentävää ilmaa. Ja kaiken kukkuraksi seinältä tippui taulu klo 4 aikaan aamuyöstä ihan vaan omia aikojaan. Hiukanko säikähdimme. Taulussa oleva lasi meni tuhannen säpäleiksi.
Hetken lohdun hikiseen oloon aamulla tuo suihku.
9.10 Aaamupalalla
On jo nälkä. Hissillä kolmannesta kerroksesta -1 kerrokseen. Aamupala on normaali hotelliaamiainen. Kokoan ensimmäiseen lautaseen sämpylää, munakasta, pekonia, mozzarellasalaattia ja leivän väliin kinkkua sekä juustoa. Omatekoinen marjamehu maistuu hyvältä. Jälkkäriksi sitten meloneita ja muutama pikkupannari. Ne nautin kera kahvikupposen. Aamupalaa syödessä suunnittelemme päivän ohjelmaa mieheni kanssa.
Koska minulla ei ole aamupalalla kameraa mukanani, ei ole myöskään kuvia aamupalahuoneesta.
9.45 Takaisin huoneessa
Hetken verran vietetään aikaa somessa ja kameran kuvia katsellen samalla kun annamme aamupalan laskeutua vatsassa.
Sitten onkin aika pakata kassi ja valmistautua Jurmalaan lähtöön. Tarkoituksemme on viettää rantapäivää.

11.20 Junassa
Melko helposti löydämme juna-asemalle. Se sijaitsee liki Zeppelin halleja. Junalippuja ostaessa tiedustelemme myös junan lähtöpaikkaa. Raide numero kolme, kertoo lipunmyyjä. Juna on juuri lähdössä. Ehdimme siihen juuri täpärästi. Se on melko täynnä mutta pääsemme istumaan. Matka menee nopeasti maisemia katsellessa. Ilmastointia junassa ei ole mutta onneksi ikkunat on auki.
12.00 Jurmalassa
Hetken asemalla ihmettelemme, mihin suuntaan mennä. Huomaamme aseman lähellä tien toisella puolen infopisteen. Haemme infosta kartan, saamme samalla opastusta, minne päin mennä. Lähdemme suunnistamaan kohti rantaa.

12.15-15.00 Rannalla
Uimaranta löytyy helposti. Matalaa rantaa, kymmeniä kilometrejä hiekkaista rantaviivaa ja kivoja rantaravintoloita sekä aurinkotuolien kauppaajia. Ensimmäiseksi käymme juomassa juotavat. Ampiaiset, pirskatin ampiaiset, mistä ne tännekin ovat tiensä löytäneet. Meinaan saada hepulin niiden pörrätessä mehuni ympärillä!
Vuokraamme (5€/tuoli) rantatuolit. On kuuma, ei varjoa likimainkaan. Huomaan, että tuolien vuokraaja myy yhdelle asiakkaalle varjon. Tiedustelen sitä myös. Ei ole enää sanoo kaveri. Kirjaa lukien lepäilemme rantatuolilla. Välillä käymme meressä virkistäytymässä.

15.30 myöhäisellä lounaalla
Pilviä alkaa kerääntymään taivaalle. Päätämme lähteä pois rannalta kylille. Nälkäkin jo on. Päätämme jäädä Jurmalaan syömään. Löydämme kivan ravintolan, missä tarjolla on latvialaisia perinneruokia. Mustaamakkaraa….? Hm eikö se olekaan suomalainen perinneruoka? Päätämme maistaa mustaamakkaraa. Hyvin samantapaista on tuo, paitsi ehkä hieman kuivakkaampaa.
16.00 sadetta ja ukkosta paossa
Syödessämme alkaa sataa ja ukkostaa. Päätämme juoda vielä kahvit ja syödä letut jälkkäriksi. Jos se siihen mennessä olisi mennyt jo ohitse. Kova sadekuuro hakkaa tietä ja tekee melkoiset lammikot. No mikäs tässä on istuskellessa katoksen alla, eikä kiirettä minnekään. Lomalla, ollaan niin lomalla.


16.30 hattukaupoilla
Minulla ei ole ollut minkäänlaista päähinettä mukana, koska olin ajatellut ostaa sellaisen. Nyt vihdoin osuu silmääni kauppoja, missä on ihan kivannäköisiä hellehattuja myytävänä. Menen yhteen niistä sisälle. 10 € hattu kuin hattu. Ei paha. Löydän sopivan.
Yllättäen mieheni sortuu ostamaan yhdestä käsitöitä myyvästä kojusta matkamuiston! Saamme kuistillemme uuden tuulikellon 14 eurolla.
17.00 paluumatka Riikaan
Ihastellen kadun varrella olevia vanhoja rakennuksia päädymme juna-asemalle ja junaan, joka vie meidät takaisin Riikaan. Junassa on kuuma. Vettä kuluu, moneskohan pullo tämä jo on?
18.00 Hotellilla
Juna-asemalta on noin kilometrin matka hotellille. Vihdoin hikisinä olemme takaisin hotellilla. Ei kun suihkuun ja vaatteiden vaihtoon.
19.00 Kiertelyä kaupungilla
Vaikka jo päivän olemme kaupunkia kiertäneet, emme ole käyneet vielä katsomassa Mustapäiden taloa. Suuntaamme siis askeleemme sinne. Sen jälkeen kiertelemme vanhassa kaupungissa. Tuntuu, että vaikka on jo kaiken nähnyt tulee eteen uusia paikkoja.
20.00 Moonshine baarissa iltapalalla ja livemusiikkia kuuntelemassa
Kuinka ollakaan eteemme tupsahtaa rokkibaari. Baarin livemusiikki imaisee meidät mukaansa. Istahdamme kuistille ja tilaamme huikopalaa. Iltaisin baarissa soi 50-luvun musiikki kuten nytkin. Aika kuluu kivasti musiikkia kuunnellessa.


22.00 Takaisin hotellille
Onpa ollut kiva lomapäivä. Monenlaista on siihen mahtunut. Hiukan jo väsyttää, on siis aika palata hotellille.
22.40 Good night
Kiva päivä teillä. Minäkin muistan hämärästi tälläisen postauksen, mutta en sitä että missä blogissa. Tämähän olisi mukava toteuttaa itsekin. 🙂
Riika on kiva ja nätti kaupunki. Jurmalassa olisi mukava käydä, tänä kesänä hellepäiviä on varmasti riittänyt sielläkin hiekkarannalla oleiluun. 🙂
TykkääLiked by 1 henkilö
Riika oli kiva nähdä uudestaan. Paljon muuttunut. Harmittaa ettei Jurmalassa käyty luontopolulla. No ei kai näillä ilmoilla.
TykkääTykkää
Onpa kiva tapa blogata matkalta. Pitääkin joskus toteuttaa. Tuttuja paikkoja paljon!
TykkääLiked by 1 henkilö
Eikö olekin, siksi tuon päätin tehdä. Pitänee jossain vaiheessa tehdä joltain muultakin reissulta!
TykkääTykkää